Stationen Stockholm City öppnar i slutet av veckanFoto: SL/Markus Hallberg
Stockholm City öppnar i slutet av veckan
Stockholm City öppnar för trafik i slutet av denna vecka meddelar SL.
SL har låtit inspektera 33 rulltrappor i Stockholmcity och de kommer nu att vara i drift när stationen öppnas i slutet av veckan. 17 rulltrappor har anmärkningar och kommer inte att vara igång men är ok att gå i – Det här är ett steg i rätt riktning. Vi bedömer att resenärernas vardag blir avsevärt lättare med stationen öppen, även om inte alla rulltrappor fungerar, säger Caroline Ottosson, förvaltningschef på SL.
Rulltrapporna i stationens norra del är igång när stationen öppnas. Personal finns på plats för att hjälpa resenärer rätt till både hissar och rulltrappor. Personalen är också utbildad för att hantera säkerhetssituationer som skulle uppstå. SL kommer dock fortsatt rekommendera resenärer som har möjlighet att välja alternativa resvägar eftersom det kan komma att vara trångt på stationen. De avstängda rulltrapporna kommer att repareras och öppnas allteftersom de blir färdiga.
Nyheter Efter några år med minskat intresse ökar antalet som tar jägarexamen igen i Sigtuna kommun. Under 2023 tog 17 personer jägarexamen, vilket är tre fler än året innan, enligt newsworthy.se.
Notiser När fyrfackssystemet infördes blev hundratals avfallskärl över. Nu får de nytt liv i Ukraina, där Sigtuna Vatten & Renhållning och flera grannkommuner bidrar till återuppbyggnaden av avfallshanteringen i staden Vinnytsia.
Blåljus Polisen larmades vid 15-tiden på onsdagen till en busshållplats i Sigtuna efter uppgifter om ett misstänkt människorov: - Jag kan bekräfta att det pågår en förundersökning om människorov, uppger kammaråklagare Anton Frykstrand.
Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.
Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.
Politik Trafikverket har presenterat sitt förslag till ny nationell plan för transportinfrastrukturen där det framgår att E4:an ska breddas från Väsby till Arlanda.
Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.
Nyheter Efter flera års planering och en utdragen process har bygg- och miljönämnden den 23 september beviljat bygglovet för ett stort inomhusvattenland i Rosersberg.
Nyheter Efter att Sigtuna fritidsgård stängde i våras har kommunen satsat mer på en mobil fritidsverksamhet. Syftet är att nå fler ungdomar där de faktiskt finns och skapa en meningsfull fritid tillsammans med föreningar och andra aktörer.