Vyn från Pontus in the AirFoto: Pressbild/Pontus in the Air

Stjärnkrögaren lanserar nytt konferenskoncept

Pontus in the Air lanserar nya konceptet Society works där man kan arbeta avskilt och förena mat, konferens och möte med sin resa.

För att möta efterfrågan på konferens, mat och resa så lanserar Pontus in the Air på Arlanda Society works där man ska kunna konferera i avskilda platser och få maten levererad av stjärnkrögaren Pontus Frithiof.
– Avskilda platser och rum för arbete och möten har varit efterfrågade på Arlanda. Vi är därför mycket glada att som första restaurang på Arlanda kunna erbjuda våra återkommande gäster möjligheten till möten på internationell mark med Society Works at Pontus in the Air. Det här är ytterligare ett steg i vår ambition om att erbjuda det lilla extra och något för alla, säger Pontus Frithiof i ett pressmeddelande till märsta.nu

Pontus in the Air har funnits på Arlanda sedan 2016 och blivit ett populärt inslag. Society works startar i början av juli:
– I den expansionsfas som vi på Society Works befinner oss i är det fantastiskt att få lansera vårt koncept på Pontus in the Air, som är en naturlig mötesplats med stor andel affärsresenärer i omlopp. De kan nu ta del av våra flexibla tjänster som är anpassade efter dagens affärsresenär och företagare som värderar tillgängligheten högt, säger Mats Öijvall, vd Society Works.

Gårdsförsäljning gav lyft för First Distillery

Näringsliv Sedan den 1 juni är gårdsförsäljning av alkohol tillåten i Sverige. För First Distillery vid Wenngarns slott i Sigtuna har förändringen redan gett märkbara resultat. Omsättningen har ökat med omkring 30 procent under sommaren.

Norwegian med rekordsommar – starkt resande från Arlanda

Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.

Taxfree på Arlanda ofta dyrare än nätbutiker

Näringsliv Att handla parfym, hudvård och solglasögon i taxfreebutiken på Arlanda kan bli betydligt dyrare än att beställa samma produkter online. En ny prisanalys från Prisjakt visar att 87 procent av varorna kostar mindre i nätbutiker.

SAS satsar på ny flygplansflotta

Näringsliv SAS har beställt 45 nya jetflygplan av modellen Embraer E195-E2, med möjlighet att köpa ytterligare 10. En satsning som kan få påverkan på inrikesflyget i Sverige för SAS med omfattande verksamhet på Arlanda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening