Maik AslanFoto: Daniel Iskandar

Stjärnan inför kvalreturen: Vi måste spela bättre

FC Arlanda ställs inför en viktig match på söndag i Borlänge: - Vi måste rensa upp lite i vårt spel för att vinna, säger mittfältaren Maik Aslan.

Arlanda vann med bara 3-2 mot Forssa i första matchen på Midgårdsvallen. Ett resultat som gynnar Forssa nu när returen ska spelas på klassiska Domnarsvallen:
– Vi gjorde en del misstag i första matchen, både defensivt och offensivt. Vi har gått igenom matchen och alla är inställda på att göra en bättre match, säger stjärnmittfältaren Maik Aslan.

Framför allt borde Arlanda ha gjort fler mål menar Aslan, man var också för ovårdade i defensiven vilket resulterade i två baklängesmål:
– Vi har ett kraftigt spelövertag i en timme, där borde vi göra tre, fyra mål. Sen är vi inte riktigt vaksamma på deras kontringar vilket gör att vi släpper in två mål.

Sista halvtimmen är Forssa det starkaste laget och det var bud på 3-3.
– Vi får inte gå ner oss, alla måste kämpa och ta ansvar för sin egna prestation. Vi kan inte förlita oss på att någon ska göra jobbet åt nån annan, det är maximal insats som gäller från alla om vi ska gå vidare till nästa omgång, fortsätter Aslan.

Matchen spelas 14.00 på Domnarsvallen. Vinnaren av dubbelmötet spelar ännu ett dubbelmöte mot ett lag från Division 2.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Melwin Pantzar uttagen i EM-trupp i basket

Sport När Svenska Basketbollförbundet presenterade herrlandslagets trupp inför sommarens Europamästerskap fanns Melwin Pantzar, 25 år och uppvuxen i Märsta, med bland de uttagna.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

Sport Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

division 4

Fjärde raka segern för Märsta IK

Fotboll Märsta IK fortsätter sin starka formkurva i division 4. I helgens möte med Sunnersta 2 kom lagets fjärde raka seger efter 2–1 hemma på Midgårdsvallen.

Erik Koinberg vinnare i Slaget om Stockholm på Arlandastads GK

Sport Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.

Fina framgångar för Kim Taekwondo på Lomma Cup

Sport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.

division 4

Märsta IK kvar som jumbo efter förlust mot Bälinge

Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.

U23-landslaget tränade i Märsta inför landskamper

Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening