Foto: Sigtuna kommun
Foto: Sigtuna kommun

Steningehöjdens högstadium invigdes

På torsdagen invigdes Steningehöjdens högstadium officiellt: - Steningehöjdens skola har länge arbetat systematiskt med värdegrundsfrågor och självklart är det så att om eleverna mår bra, trivs och känner sig trygga så lyckas de också bättre i skolan och når en högre måluppfyllelse.

Det har gått drygt två månader sedan Steningehöjdens skola öppnade upp för sin nya högstadiebyggnad. På torsdagen var det officiell invigning.
– Steningehöjdens skola har länge arbetat systematiskt med värdegrundsfrågor och självklart är det så att om eleverna mår bra, trivs och känner sig trygga så lyckas de också bättre i skolan och når en högre måluppfyllelse. Här ska individer och kunskap växa och det är härligt att även byggnaden är inspirerad av dessa viktiga värden, säger Pernilla Bergqvist (L), ordförande i barn- och ungdomsnämnden.

Åk 6-eleverna fick vara med i en workshop i hur nya skolan skulle se ut och de kom med idéer kring design av matsal och skolgård samt fick ge synpunkter på arkitektens förslag. Arkitekten har inspirerats av den japanska animerade filmen A silens voice som handlar om vikten av att behandla varandra med respekt, vänlighet och att ta tillvara på olikhet och mångfald. Det är även värden som genomsyrar kommunens värdegrund och skolans vision om att varje elev ska bli sedd, hörd och respekterad för den som man är, enligt Bergqvist.

Skolan ligger högt belägen på en topp och man ser ner över Steningehöjdens natur. Skolans trädgård omgärdas av mystik och fantasi, inomhus är det träfönster, akustikväggar av träribbor och granitkeramik bland annat.
– Äntligen står hela Steningehöjdens skola klar. Jag är så glad att få vara med idag och inviga den sista etappen i bygget av Steningehöjdens skola. Detta är den tredje invigningen i Sigtuna kommun av nya moderna och ändamålsenliga skollokaler den här hösten. Nu finns alla förutsättningar på plats i en fantastisk lärmiljö att fortsätta arbetet mot skolans vision ”Alla är olika, alla är unika och alla kan lyckas, sa förvaltningschefen Ingela Hamlin i samband med invigningen.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening