Stationshuset blir större med start i sommar.

Stationsbyggnaden blir större

I väntan på att en större renovering av Märsta station ska påbörjas så kommer stationsbyggnaden att förstoras så att den klarar sju spärrar och bli rymligare.

märsta.nu har tidigare rapporterat om att Märsta station ska byggas om för att klara av de 14 000 resenärer som dagligen använder stationen.

På måndagen fattades dock beslut om att göra stationsbyggnaden större, den är undermålig redan idag med sina fem spärrar. Det blir framöver sju spärrar för att klara av ett större flöde. I samband med ombyggnaden kommer utsidan av stationsbyggnaden att påverkas, men under hösten kliver arbetet inomhus och då kan resenärer behöva ta hänsyn till arbetet. Ombyggnaden är ett samarbete mellan Trafikverket, Stockholms läns landsting och Sigtuna kommun, kommunens del av kostnaden uppgår till 2,75 miljoner.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.