Älg i Sigtuna

Start för älgjakten

Det är start för älgjakten på lördagen och totalt får 796 älgar fällas runt om i länet.

Sigtuna kommun är relativt älgtätt. Med start idag ska 796 älgar skjutas i kommunen eller andra platser i länet. Älgjakten får pågå till sista januari 2023. Det råder heller inte helgförbud mota att fälla älgar efter en förändring i jaktförordningen enligt Länsstyrelsen. Sigtuna är ett av åtta älgförvaltningsområde i länet.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening