Starkaste SD-fästet i kommunen

Landsbygden Lunda-Skepptuna-Vidbo är det starkaste SD-fästet i kommunen med hela 37 procent av rösterna i riksdagsvalet på Sverigedemokraterna.

Sverigedemokraterna är tredje största parti i kommunen och numera näst störst i riket. I kommunen har det sedan tidigare funnits starka SD-sympatier i östra delarna av kommunen, i distriktet Lunda-Skepptuna-Vidbo. SD ökade sitt stöd från 24,26 till 28,3 procent.

Till riksdagsvalet var det hela 37 procent av rösterna i distriktet som lades på Sverigedemokraterna. Därmed är distriktet det starkaste SD-fästet i kommunen. Centerpartiet som traditionellt varit starka på landsbygden lockar bara 8,5 procent av rösterna. Miljöpartiets toppnamn Karolina Windefalk är hemmahörande i distriktet men MP får bara 3,6 procent av rösterna där.

Ca 8.30 startar den sista rösträkningen av uppsamlingsdistriktet som avgör om det blir någon förändring av mandatfördelningen.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.