Landsbygden Lunda-Skepptuna-Vidbo är det starkaste SD-fästet i kommunen med hela 37 procent av rösterna i riksdagsvalet på Sverigedemokraterna.
Sverigedemokraterna är tredje största parti i kommunen och numera näst störst i riket. I kommunen har det sedan tidigare funnits starka SD-sympatier i östra delarna av kommunen, i distriktet Lunda-Skepptuna-Vidbo. SD ökade sitt stöd från 24,26 till 28,3 procent.
Till riksdagsvalet var det hela 37 procent av rösterna i distriktet som lades på Sverigedemokraterna. Därmed är distriktet det starkaste SD-fästet i kommunen. Centerpartiet som traditionellt varit starka på landsbygden lockar bara 8,5 procent av rösterna. Miljöpartiets toppnamn Karolina Windefalk är hemmahörande i distriktet men MP får bara 3,6 procent av rösterna där.
Ca 8.30 startar den sista rösträkningen av uppsamlingsdistriktet som avgör om det blir någon förändring av mandatfördelningen.
Blåljus En kvinna i 80-årsåldern i Sigtuna kontaktades under måndagen av en person som utgav sig för att vara hantverkare och påstod att det fanns flera fel i hennes bostad.
Notiser Region Stockholm satsar 15 miljoner kronor på att stärka beroendevården för unga under 2026. En del av stödet går till Mini Maria Märsta/Sigtuna, som är en av de lokala mottagningar i länet som får ökade resurser.
Politik Sigtuna kommuns användning av privata aktörer inom familjehems- och HVB-vården kritiseras nu i en insändare som publicerats i Dagens ETC. Bakom insändaren står Fredrik Lundh Sammeli (S), riksdagsledamot och social- och sjukvårdspolitisk talesperson, samt Marie Axelsson (S), oppositionsråd i Sigtuna kommun.
Blåljus Sedan klockan 18 på lördagskvällen pågick en polisinsats mot flera fall av bedrägeriförsök och rån riktade mot äldre personer i Stockholms län, enligt polisen.
Nyheter Andelen elbilar och laddhybrider bland nyregistrerade personbilar minskade i Sigtuna kommun under fjärde kvartalet 2025. Det visar statistik som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Det är fortsatt störningar i kollektivtrafiken i stora delar av länet på grund av snö och vinterväglag. Bussar har svårt att ta sig fram på flera håll och även pendeltågstrafiken påverkas.
Blåljus En brand uppstod i ett flygplan på Arlanda flygplats under torsdagseftermiddagen. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen och kunde snabbt släcka branden. Ingen person skadades.
Blåljus En trafikolycka med flera fordon inträffade på väg 263 norr om Sigtuna. Olyckan skedde på sträckan mellan Haga och Sigtuna och påverkade trafiken i båda riktningarna.
Notiser Pendeltågstrafiken till och från Märsta påverkas av det rådande vädret. Trafikverket har höjt beredskapsnivån, vilket innebär att tågtrafiken körs med reducerad tidtabell.
Notiser Från och med den 6 januari genomförs en flygbesiktning av elnätet i Uppsala och Märsta. Syftet är att säkra en trygg elleverans till elnätskunderna.