Starkaste SD-fästet i kommunen

Landsbygden Lunda-Skepptuna-Vidbo är det starkaste SD-fästet i kommunen med hela 37 procent av rösterna i riksdagsvalet på Sverigedemokraterna.

Sverigedemokraterna är tredje största parti i kommunen och numera näst störst i riket. I kommunen har det sedan tidigare funnits starka SD-sympatier i östra delarna av kommunen, i distriktet Lunda-Skepptuna-Vidbo. SD ökade sitt stöd från 24,26 till 28,3 procent.

Till riksdagsvalet var det hela 37 procent av rösterna i distriktet som lades på Sverigedemokraterna. Därmed är distriktet det starkaste SD-fästet i kommunen. Centerpartiet som traditionellt varit starka på landsbygden lockar bara 8,5 procent av rösterna. Miljöpartiets toppnamn Karolina Windefalk är hemmahörande i distriktet men MP får bara 3,6 procent av rösterna där.

Ca 8.30 startar den sista rösträkningen av uppsamlingsdistriktet som avgör om det blir någon förändring av mandatfördelningen.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.