Förra året var William i Pinbackshallen för att skriva autografer, nu kan han ha med sig världens äldsta pokal Foto: Daniel Iskander
Stanley Cup-bucklan nära Pinbackshallen
Pinbackshallen är fyra segrar från att få besök av Stanley Cup-bucklan i sommar, så blir det säkerligen om William Karlsson och hans Vegas som nu tagit sig till final lyckas vinna fyra matcher till: - Det har jag drömt om så länge jag kan minnas och när vi nu är här känns det onekligen rätt coolt, sa Karlsson efter matchen till Sportbladet.
Vegas blev kring midnatt klara för Stanley Cup-final efter att ha besegrat Winnipeg med 2-1 och 4-1 i matcher. Sensationslaget som inte ens fanns för ett år sedan har överraskat alla ledda av märstasonen William Karlsson bland annat.
Wille fick som vanligt massor med istid och spelade totalt 20.15 minuter. Nu ska Vegas vänta in segraren mellan Tampa Bay-Washington där Tampa leder med 3-2 och kan avgöra natten mot tisdag. Förra året fick Vilundahallen i Väsby besök av Stanley Cup-bucklan, i år kan det bli Pinbackshallen om Karlsson och Vegas går hela vägen.
Till Sportbladet säger Wille att de förtjänade att vinna. Efteråt plockade de pokalen som ett bevis på att de vunnit Western Conference, en del lag och spelare är vidskepliga och vill inte röra den, men historien har visat att rör man pokalen så vinner man också Stanley Cup. Karlsson poängterar att man inte är nöjda: – När vi nu tagit oss ända hit vill vi ju vinna Stanley Cup-finalen också.
Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.
Sport Trots flera år av ökande aktivitet har ungdomsidrotten i Sigtuna kommun ännu inte nått samma nivåer som före pandemin. Nya siffror visar att utvecklingen går långsamt uppåt, men att kommunen fortfarande ligger efter riksgenomsnittet.
Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.
Handboll Skånela IF och Simon Lindberg är överens om ett nytt avtal. Kontraktet sträcker sig över tre år och innebär att Lindberg fortsätter i klubben på längre sikt.
Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.
skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.
Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.
Innebandy RA19:s F13-lag slutade på en andraplats i Storvreta Cup efter finalförlust mot Vaksala med 1–0. Laget gick obesegrat genom turneringen fram till finalen.
skidor Det börjar dra ihop sig för säsongspremiär i Humbacken i Sigtuna. Under veckan är snöproduktionen i full gång och förutsättningarna ser goda ut för öppning.
Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.
Handboll Under torsdagen avslutades satsningen Handboll för alla i Vikingahallen i Märsta. Närmare 170 elever från fyra skolor deltog i gemensamma aktiviteter.
notiser Sedan lanseringen av Fritidskortet i september 2025 har 1 829 personer i Sigtuna kommun beviljats kortet, och 951 av dem har redan använt det för att betala för fritidsaktiviteter.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.