Polis hat stängt av vägen till Terminal 5 under morgonen på grund av för mycket folk som ska in till terminalen, rapporterar Dagens Nyheter.
Tidigt i morse, vid 4.30-tiden fick vägen till Terminal 5 stängas av uppger DN. Polis är på plats enligt Trafikverkets hemsida och det är mycket stor påverkan på trafiken. – De tycker att det är för mycket folk i terminalen och utanför med bilar, det blir ogörligt. De får köra till terminal 4 och promenera dit i stället, för att få ett flöde, säger Pontus Sandulf, vakthavande befäl på polisens region Stockholm, till DN.
Polisen uppger för tidningen att långa köer till Arlanda fortsätter men resenärer ska kunna ta sig till Terminal 5, dock dirigeras de om till terminal 4 för att tillfarten inte ska proppas igen. Avstängningen håller i sig till klockan 8 enligt Trafikverket.
Nyheter Polisen larmades vid 15-tiden på onsdagen till en busshållplats i Sigtuna efter uppgifter om ett misstänkt människorov: - Jag kan bekräfta att det pågår en förundersökning om människorov, uppger kammaråklagare Anton Frykstrand.
Nyheter Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.
Nyheter Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.
Nyheter Trafikverket har presenterat sitt förslag till ny nationell plan för transportinfrastrukturen där det framgår att E4:an ska breddas från Väsby till Arlanda.
Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.
Nyheter Efter flera års planering och en utdragen process har bygg- och miljönämnden den 23 september beviljat bygglovet för ett stort inomhusvattenland i Rosersberg.
Nyheter Efter att Sigtuna fritidsgård stängde i våras har kommunen satsat mer på en mobil fritidsverksamhet. Syftet är att nå fler ungdomar där de faktiskt finns och skapa en meningsfull fritid tillsammans med föreningar och andra aktörer.
Nyheter Valdeltagandet i kyrkovalet 2025 ser ut att bli något lägre än i valet 2021. I Sigtuna kommun är det Sigtuna församling som har högst andel röstande, med 18,5 procent av medlemmarna som utnyttjat sin rösträtt.
Nyheter En 15-årig pojke från Märsta döms i Göta hovrätt för mord och försök till mord efter skjutningen i Växjö i december 2024, där en kvinna sköts till döds och hennes make skadades.
Nyheter En man i 30-årsåldern greps under natten mot lördag i Skånela utanför Rosersberg. Polisen misstänker att cykeln mannen hade med sig är stulen, och han är nu misstänkt för både häleri och narkotikabrott.