En man som stal parfymer från taxfreen på Arlanda för över 100 000 kronor döms till fängelse i sex månader.
Mannen som är 43 år gammal och medborgare i Kina dömdes nyligen till fängelse i sex månader. Mannen hade setts stjäla parfymer vid upprepade tillfällen både 2022 och 2023. Han greps i juni 2023 och kunde därefter knytas till tidigare stölder som skedde i maj och december förra året. Totalt uppgick värdet av stölderna till över 100 000 kronor. Mannen uppgav i rätten att han behövde pengar för att betala för sin son som befann sig i Grekland och där hamnar i nöd. Utredningen visade att mannen har ett omfattande belastningsregister där han dömts för brott i Danmark och Frankrike. Han ska utöver fängelsestraffet utge skadestånd till The Nuance Group som driver taxfree på Arlanda motsvarande värdet av parfymerna.
Nyheter Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.
Nyheter Det råder förhöjd risk för bränder i skog och mark under Valborg i Sigtuna kommun. Enligt SMHI gäller varningen under torsdagen, från morgon till sen kväll.
Nyheter Läget i Mellanöstern kan få följder för trafiken vid Arlanda flygplats. Enligt uppgifter som TV4 rapporterar varnar Swedavia för att konflikten påverkar flyget.
Nyheter Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.
Nyheter Under 2025 rapporterades sju fall av den fästingburna sjukdomen i Sigtuna kommun, enligt statistik från Folkhälsomyndigheten som Newsworthy sammanställt. Det är fem fler än året innan och den högsta siffran som noterats i kommunen.
Nyheter Regeringen har nu presenterat nya byggstartsbeslut inom den nationella infrastrukturplanen, där flera satsningar berör tillgängligheten till Arlanda.