Foto: Arkiv/Daniel Iskandar

Stal parfym för 25 000

Två män greps på lördagen misstänkta för att ha stulit parfym taxfreen.

Det var vid 20-tiden på lördagskvällen som två personer misstänks ha stulit parfym i Arlandas taxfree till ett värde av 25 000 kronor, rapporterar unt.se. Det är inte ovanligt med höga värden på parfymstölder på Arlanda eftersom flaskorna kan vara dyra.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.