Foto: Pressbild

Nytt lopp i Sigtuna när stadsloppet tar paus

På grund av ombyggnation av Stora gatan så blir det nytt namn och sträckning av stadsloppet i september.

WE Sigtuna stadslopp genomgår en förändring och byter nu namn till WE Stadsängslopp. Loppet, som tidigare arrangerades på Stora gatan, har flyttats till en ny bana mitt i centrala Sigtuna på grund av ombyggnationer. Det nya loppet, som hålls den 7 september, välkomnar löpare i alla åldrar och nivåer. En särskild satsning görs på att få barn att röra på sig, och därför deltar barn upp till 15 år gratis. Förutom motion erbjuds gemensam uppvärmning, musik, och utlottning av priser. Barn som deltar får dessutom en funktionströja och medalj vid målgång.

Fotnot: märsta.nu rapporterade tidigare om att Sigtuna stadslopp byter namn. det stämmer inte. Sigtuna stadslopp som Lions arrangerat tar paus under renoveringen av Stora gatan. Sigtuna stadsängslopp har ingen koppling till Sigtuna stadslopp.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.

Sara Sandberg ställer ut i Sigtuna

Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.