Foto: Oskar Wegner

Sport och gemenskap i Ekilla – Brobygget samlar unga under sommaren

Under onsdagseftermiddagen var det full aktivitet i Ekilla sporthall när barn och ungdomar deltog i Brobygget, ett sommarlovsinitiativ som riktar sig till 6–15-åringar. Deltagarna spelade fotboll, basket och andra sporter i en öppen och inkluderande miljö.

Brobygget arrangeras av Sigtuna kommun i samverkan med SigtunaHem, Vi i Valsta, Trygg i Märsta, Hyresgästföreningen Sigtuna och RF-SISU Uppland. Syftet är att erbjuda meningsfulla och kostnadsfria aktiviteter under sommarlovet. Verksamheten är öppen varje dag mellan klockan 12.00 och 16.00. Aktiviteterna leds av engagerade vuxna och unga ledare med erfarenhet från olika förenings- och ungdomsverksamheter.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.