Foto: Genrebild/If

Specialinsats ska minska bostadsinbrotten

Lokalpolisområde Sollentuna där Sigtuna ingår kommer under de kommande veckorna att satsa för att minska bostadsinbrotten.

Bostadsinbrotten ökar nu under hösten och med start igår onsdag var Lokalpolisområde Sollentuna igång med en satsning för att minska inbrotten. Enligt ett pressmeddelande från polisen så är målet med insatsen att begränsa antalet inbrott. Om det sker inbrott ska polisen kunna gripa och lagföra gärningsmän.

Insatsen kommer att genomföras med uniformerad polis patrullerar i brottsutsatta områden, även civilspaning efter underrättelseinformation genomförs för att jobba mot inbrottsligorna. Insatsen involverar även brottsplatsundersökare, hundenheten, polisvolontärer, grannsamverkan och allmänhet. Polisen är också mån om att allmänheten får information om den ökade inbrottsrisken som nu finns och att sprida kunskap om att vidta åtgärder för att minska inbrott.

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.