Under den tidiga torsdagsmorgonen drabbades Stockholms lokaltrafik av allvarliga tekniska problem som påverkade både tunnelbanesystemet och pendeltågsnätverket. Ett omfattande mjukvaruproblem har resulterat i att cirka 300 spärrar längs med respektive linjen drabbades och slutade fungera korrekt.
Sveriges Radio rapporterar om problemen som uppstått i spärrarna som berör pendeltågstrafiken bland annat. Carl-Henrik Elfsberg, talesperson för SL (Storstockholms Lokaltrafik), bekräftade händelsen och förklarade att spärrarna påverkades på ett sätt som tillät passagerare att gå igenom dem utan att använda sina biljetter. Han betonade dock vikten av att ha en giltig biljett trots de tekniska problemen.
”Ett mjukvaruproblem har slagit ut 300 spärrar. De spärrarna är satta i ett läge så att man kan passera ändå, men det gäller ändå att ha en giltig biljett”, förklarade Elfsberg enligt SR.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.