Foto: Pressbild/Sodexo

Sparpaket för SAS

SAS sparpaket på 7,5 miljarder riskerar att slå hårt mot kommuninvånare som jobbar inom SAS.

SAS behöver spara in hela 7,5 miljarder, detta samtidigt som man storsatsar på flyget igen och har kring 70 linjer via Arlanda från och med i sommar. Risken finns att SAS-anställda där många bor i kommunen påverkas rapporterar SVT. Om SAS inte kan undvika uppräkningar så blir Sigtuna särskilt sårbart.
– Är det så får det viss påverkan. Vi vet ju att en hel del SAS-anställda bor lokalt, säger Mathias Forsberg, näringslivschef i kommunen, enligt SVT.

SVT har även varit i kontakt med sigtunabor längs Stora gatan och där kände man till att det skulle sparas in. Sigtunabon Ylva Konradsson sa till SVT att man kanske inte kan bo kvar och får söka andra möjligheter.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening