Pernilla Bergqvist (L) och Levon Dernercessian, tidigare Miljöpartiet men inte längre politiskt aktiv, besökte ICORN-konferensen 2016Foto: Facebook/Pernila Bergqvist

Sparar in 300 000 på att skippa fristadsförfattare

Kommunledningen har beslutat att inte ta emot fler fristadsförfattare och säger upp den nuvarande överenskommelsen med Sigtunastiftelsen om fristadsförfattare.

Kommunen sparar in 300 000 kronor om året genom att inte ta emot fristadsförfattare. I ett beslut från Kommunstyrelsen står att man inte ska ta emot en författare förrän ekonomin tillåter det, dock kommer kommunen att vara kvar i ICORN-nätverket som organiserar nätverket av författare på flykt och i behov av fristad. Sigtuna kommun har tagit emot två författare sedan det infördes under Socialdemokratisk kommunledning, drivande i frågan var Pernilla Bergqvist (L) som i opposition drev kommunfullmäktige i riktning om att ansluta sig till ICORN och även ta emot fristadsförfattare.

Var på konferens 2016
Så sent som 2016 var Bergqvist även på ICORN-konferens i Paris tillsammans med förre MP-politiken Levon Dernercessian. I samband med mötet kritiserade Lars Björling (SFS) både Bergqvist och Dernercessian för besöket:
– De två politiker som med skattemedel besökt Paris för en konferens om fristadsförfattare är inte ett politiskt beslut som oppositionen deltagit i, sa Björling till märsta.nu 2016.

”Kamp för yttrandefrihet”
Kommunens totala kostnad för ICORN-konferensen landade på 40 000 kronor. Bergqvist ansåg då att det var välanvända pengar i kampen för yttrandefrihet, demokrati och mänskliga rättigheter.
– Jag tycker givetvis att det är tråkigt men det gjordes en utredning som visade att vi skulle behöva lägga mer pengar på projektet . I ett svårt ekonomiskt läge där jag hela tiden sagt skolan först var vi tvungna att prioritera. Men min förhoppning är att det bara blir en paus och att vi kan ta upp fristadsarbetet igen när vi har bättre ekonomi i kommunen, säger Pernilla Bergqvist (L), i ett uttalande till märsta.nu

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.