Spanjor döms för spektakulär narkotikasmuggling – Svalde 80 kapslar
En man från Spanien upptäcktes på Arlanda med ca 80 kapslar narkotika som han hade svalt innan avfärd. Han döms nu för brottet i vad som antas vara grov organiserad internationell narkotikahandel
En 24-årig man från Spanien döms till fyra år och sex månaders fängelse för grov narkotikasmuggling sedan han svalt uppemot 80 kapslar heroin och kokain. Om kapslarna skulle ha brustit i kroppen så riskerade han livet. Men han uppräcktes på Arlanda. Han har i samband med rättegången uppget att han tvingats till smugglingen då flera personer hotat han och hans familj om han inte flög från Spanien till Sverige via Paris.
Agerade kurir Attunda tingsrätt tror inte att det handlar om att mannen tvingats smuggla in narkotikan utan att det handlar om internationellt organiserad narkotikahandel. Totalt rör det sig om 676 gram kokain och 98 gram heroin. Mannens ska ha agerat som kurir åt ligan som planerade smugglingen. Domen meddelades i tisdags.
Nyheter Två tonåringar, varav den ena en 16-årig pojke från Märsta, som dömts för mordet på en kvinna i Teleborg i Växjö har överklagat sina fängelsedomar.
Notiser På lördagen råder stor till mycket stor risk för bränder i skog och mark i Stockholms län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från midnatt till klockan 23.00.
Blåljus En bilbrand på Frejgatan i Märsta under natten mot fredag spred sig till flera fordon. Räddningstjänsten larmades strax efter midnatt och kunde snabbt ta sig till platsen för att släcka elden.
Nyheter Det råder högsommarvärme och kommuninvånare vallfärdar till badplatser runt om i kommunen. Temperaturerna i badet närmar sig 20 grader på sina håll, i Sjudargården är det varmast med över 20.
Blåljus Polisen larmades till Valsta efter att en man uppträtt märkligt och försökt öppna en bil som inte var hans. På plats misstänktes han för drograttfylleri och narkotikabrott.
Blåljus Ett bråk uppstod mellan två kollegor på en arbetsplats i Arlandaområdet under måndagseftermiddagen. Polisen larmades till platsen vid 15.45 efter uppgifter om att två män börjat slåss med varandra.
Politik Fritidsgården vid Sigtuna Fritidscenter stänger, och kommunen satsar istället på mobila fritidsledare som rör sig ute på platser där ungdomar vistas.
Blåljus Under vecka 27 registrerade polisen totalt 168 misstänkta brott i Sigtuna kommun. Bland anmälningarna finns även ett fall av det nyinstiftade brottet förolämpning mot tjänsteman.