Nya kvarteret Silverskatten som ska bestå av 69 hyresrätterFoto: Illustration/SigtunaHem

Spadtag för 69 lägenheter i Sigtuna

SigtunaHem tog på torsdagen spadtag för sitt första bygge i Sigtuna stadsängar: - Det känns spännande att få visualisera det här med en film som kan leva vidare längre än ett mer konventionellt och symboliskt första spadtag säger Peter Sohlberg, projektchef, SigtunaHem.

SigtunaHems kvarter Silverskatten i Sigtuna stadsängar startade med spadtag på torsdagen. Det blir totalt 69 lägenheter i storleken 1-4:or varav sex lägenheter med takterass.
– Det är glädjande att SigtunaHem nu börjar bygga sitt första kvarter i Stadsängarna och att de liksom våra övriga utvecklare har höga hållbarhetsambitioner. Det ska verkligen bli spännande att se det här kvarteret ta form, säger Kim Hultén, Verksamhetschef, Sigtuna stadsängar Exploaterings AB.

Bostadssökande har fått tycka till
Intressenter från SigtunaHems bostadskö har fått tycka till om utformningen av kvarteret och de som flyttar in kommer att få bestämma hur takterasser och gröna ytor ska utformas och vad de ska innehålla.
– Att våra hyresgäster känner att de kan få påverka sitt boende, både inför flytt och under boendetiden, är väldigt viktigt för oss och vi jobbar ständigt med att öka antalet som känner att de har boinflytande, kommenterat Petter Sohlberg, projektchef hos SigtunaHem

Uthyrning av lägenheterna startar i november i år men redan nu under våren kommer ritningar och virtuell tur att erbjudas via SigtunaHems hemsida.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening