Sohpie och Anna Andersson vann Nästa storstäljare igenFoto: Insändarbild
BajsmemoFoto: Gekås

Sophie och Anna gjorde det igen

Sophie Finke och Anna Andersson som förra året låg bakom en seger i Nästa storsäljare på Gekås har gjort det igen, denna gång med Bajsmemo.

I vintras lanserade Sophie Finke och Anna Andersson Tomtens julspel som Nästa storsäljare på Gekås. Nu har duon utsetts till vinnare igen med Bajsmemo. Bajsmemo är ett spel med rolig fakta där man kan lära sig mer om bajs och passar den som har barnasinnet kvar.

Taco Bar öppnar på Sätuna

Nöjesnyheter Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.

Brännbollsturnering i Märsta

Nöjesnyheter Lördagen den 7 juni arrangeras brännbollsturneringen Brännplattan Open 2025 på gräsytorna framför Vikingahallen i Märsta. Turneringen genomförs av Skånela IF i samarbete med O’Learys och Festspecialisten.

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening