Sopberg utanför återvinningscentralen på Aspvägen.Foto: Insändarbild
Sopberg utanför återvinningsstation
Ett sopberg har bildats utanför Aspvägen där det under en tid dumpats saker som inte ska vara där: - Bedrövligt, säger Maria Vikström Nordmark, avfallsstrateg på Sigtuna Vatten och Återvinning.
Återvinningsstationen på Aspvägen i Arenberga har blivit rena soptippen. Allt annat än vad som ska hanteras där har dumpats. Kläder, bråte, elektronik, hushållssopor med mera. Boende uppmärksammade märsta.nu på problemet under onsdagen. Nu har även Sigtuna Vatten & Återvinning informerats som i sin tur skickat det vidare till Förpacknings- och tidningscentralen som sköter återvinningsstationerna.
Risk att stationer stängs ner Maria Vikström Nordmark, avfallsstrateg på Sigtuna Vatten & Återvinning, tycker att det är bedrövligt: -Detta är invånare/ människor i vår kommun som beter sig på ett minst sagt felaktigt sätt. Det drabbar till sist alla ordentliga då stationer stängs ner – helt bedrövligt, skriver hon i ett mail till märsta.nu.
”Kan inte styra enskilda människor” Kommunen har en återvinningscentral som är öppen varje dag och en returbil som kör i området som de boende kan lämna saker i, poängterar Maria Vikström Nordmark. – Vi får sätt upp en stor skylt om vad som gäller på en Återvinningsstation och vi anmäler städning så fort vi får vetskap. Men vi kan inte styra vad enskilda människor gör. Dessa få förstör däremot för väldigt många.
Nyheter Antalet vräkningar i Sigtuna kommun ökade under 2024, men färre barn påverkades jämfört med föregående år. Totalt verkställdes 23 vräkningar, en ökning med sex stycken sedan 2022. Samtidigt inkom 59 ansökningar om vräkning under året.
Nyheter Efter det allvarliga våldsdådet på Risbergska skolan i Örebro har Sigtuna kommun valt att flagga på halvstång utanför kommunhuset för att visa sitt deltagande med de drabbade.
Bostad Villaägare i Sigtuna har bland de minsta marginalerna i landet efter att bolånekostnaderna är betalda, enligt en sammanställning från jämförelsesajten Zmarta.
Notiser På grund av en olyckshändelse stoppades pendeltågstrafiken till och från Märsta under morgonrusningen. Trafiken är åter igång men med kraftiga förseningar.
Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.
Notiser Missing People söker nu efter en 14-årig flicka från Märsta som har varit försvunnen sedan tidigt på morgonen den 28 januari. Hon sågs senast vid 05.00-tiden och har sedan dess inte hörts av.