På återvinningsstationen i Märsta dal/Märsta Centrum har det dumpats både hushållsavfall och elektronik: - Helt bedrövligt och helt oacceptabelt och under all kritik, säger Maria Vikström Nordmark, avfallsstrateg på Sigtuna Vatten och Renhållning.
En kommuninvånare har noterat att det vid återvinningsstationen i Märsta dal dumpats både hushållsavfall och elektronik. Det är inte första gången det slängs saker utanför och nu har kommuninvånaren fått nog: – Skandal tycker jag, invånarna har ju ett ansvar men struntar i det, uppger kommuninvånaren.
På Sigtuna Vatten & Renhållning är känslan nästan uppgiven: – Helt bedrövligt och helt oacceptabelt och under all kritik. Återvinningsstationerna bygger på att avfallslämnare av förpackningar gör rätt – och inte som i detta fall dumpar hushållsavfall och farligt avfall – detta i sig är förbjudet, och går det att hitta en avsändare så ska dessa polisanmälas, skriver avfallsstrategen Maria Vikström Nordmark.
Maria Vikström Nordmark poängterar att det är kommuninvånare som ligger bakom dumpningarna. Det är varken Sigtuna kommun, Sigtuna Vatten och Renhållning eller FTI, Förpackningsinsamlingen, som gör fel. Hon uppmanar de som ser fel att anmäla till FTI så städar dem och sanerar omgående. Problemet på den aktuella återvinningsstationen hanterades under tisdagsförmiddagen av FTI.
Blåljus En personbil och en lastbil kolliderade på tisdagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.