Sommarbad i Sigtuna: Vattnet håller över 21 grader
Det är just nu varmt vid samtliga kommunens strandbad med över 21 grader.
Vattentemperaturerna vid Sigtuna kommuns strandbad ligger just nu strax över 21 grader och samtliga badplatser bedöms ha tjänligt vatten utan tecken på algblomning. Vid den senaste mätningen den 1 augusti uppmättes 21,8 grader vid Rosersbergsbadet, 21,6 grader vid Munkholmsbadet, 21,5 grader vid Sjudagårdsbadet och 21,1 grader vid Steningebadet. Temperaturen mäts vanligtvis en gång i veckan under sommaren och bedömningar av vattnets kvalitet görs var fjärde vecka. Den senaste kvalitetsbedömningen, som genomfördes den 7 juli, visar att vattnet är tjänligt vid samtliga bad.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.
Nyheter Inför julhelgen väntas trafiken öka kraftigt. På E4 förbi Märsta och Rosersberg finns risk för köbildning när många reser till och från Stockholm.