Valborgsmässoafton är en traditionell högtid som firas runt om i Sverige, men vädret kan vara en avgörande faktor för hur mycket man kan njuta av festligheterna. Enligt SMHI ser det dock ut att bli soligt väder på Valborgsmässoafton i södra Sverige, även om temperaturen kan kännas lite låg
Söndagen den 30 april är det Valborgsmässoafton och väderprognosen ser ut att bjuda på en del sol i södra Sverige. Enligt SMHI kommer temperaturen att ligga runt 10 grader i Sigtuna kommun, men under förmiddagen och eftermiddagen kommer det att vara mellan 5-7 grader.
Kvällen kommer att bli kall och vid tidpunkten för brasan väntas det vara cirka 6-7 grader, men soligt. Det är alltså en god idé att klä sig varmt för att kunna njuta av den traditionsenliga brasan på ett behagligt sätt.
Även om temperaturen kan kännas lite låg är det ändå en glädjande nyhet att solen kommer att titta fram och göra Valborgsmässoaftonen ljus och trevlig. Ta på dig något varmt och bjud in våren på ett härligt sätt!
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.