Sofie Lidén efter sin vinst med Mark Cooper och tävlingsledaren Chef Felix MaiettaFoto: Pressbild

Sofie vann kocktävling efter tre års väntan

Sofie Lidén som arbetar som kock på Sigtunahöjdens Restaurang Skoog vann Copper Skillet efter att ha kvalat in till tävlingen för tre år sedan.

På grund av pandemin har Copper Skillet-finalen inte kunnat avgöras, Sofie Lidén vann både den svenska och europeiska finalen 2019, men världsfinalen i Las Vegas sattes på paus. Totalt var det sex kockar som tävlade och bedömdes i fem kriterier; smak, presentation, arbetssätt, hygien och matsvinn. Sofie fick högsta betyg i samtliga delmoment.
– Sofie kommer inte bara hem som en vinnare utan även som en förebild för unga kockar runt om i världen, som första kvinna att vinna Copper Skillets seniorklass i världsfinal. I mötes- och besöksnäringen behöver vi starka förebilder som bidrar till att skapa attraktionskraft för vår bransch. Vi är stolta att få fira Sofies succé i Las Vegas och att få arbeta tillsammans med en sån stark förebild, skriver Sigtunahöjden i ett pressmeddelande.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.