Sofia Strand bodde i Sigtuna mellan 2015-2016Foto: Pressbild
Sofia flyttade från Sigtuna för att satsa på musiken
Sofia Strand flyttade från Sigtuna till London och har nu gett ut en ny singel.
Sofia Strand hette tidigare Sjöstrand när hon bodde i Sigtuna mellan åren 2015-2016, hon flyttade sen till London för att satsa på musikkarriären och bytte namn till Strand för enkelhetens skull eftersom engelsmännen har svårt med att uttala ”Sjö”. Hennes familj bestående av mamma, pappa, lillebror och hund bor dock kvar i Sigtuna. – Jag bor i London nu sedan 3 år tillbaka för att plugga musik på ett universitet här och har precis tagit kandidat examen i det, berättar hon.
Sofia är nu 23 år gammal och beskrivs som en commercial pop-sångerska. Hon växte upp omgiven av musik och började uppträda i tidig ålder. Uppträda gjorde hon i Täbys musikklasser och på sånglinjen Kulturarnas gymnasium. Utbildningen i London heter Popular Music Performance Vocals på British and Irish Modern Music Institute.
Hon inspireras av Zara Larsson, Dua Lipa och Billie Eilish. Hennes låtar skrivs utifrån hennes egna perspektiv och erfarenheter i livet. Första singeln Trouble släpptes 15:e november och finns på bland annat Spotify. – Jag skriver mina låtar om allt möjligt och allt som händer i mitt liv. Det som är min verklighet. Jag går mot en mer elektronisk vibe och det är mycket mer synthbaserat än mina tidigare låtar och verkligen inspirerar mig att dansa, säger Sofia Strand.
Kulturnyheter Sommaren 1945 anlände 600 unga kvinnor till Sigtuna. De var magra, många var sjuka, och de bar på erfarenheter som få ens kan föreställa sig.
Kulturnyheter Sigtunastiftelsen är en av initiativtagarna till det nyinstiftade Se människan-priset, som ska belöna röster i det offentliga samtalet som präglas av värdighet, bildning och ett starkt fokus på människovärde. Priset delas ut för första gången under Bokmässan i Göteborg i september.
Nöjesnyheter Den 9 augusti är det dags för årets upplaga av Visfestivalen i Äppelparken i Märsta. Startfältet är nu klart och bjuder på en blandning av etablerade vissångare, lokala band och nya musikaliska uttryck – från svensk visa till folkmusik och rap.
Nöjesnyheter På Nationaldagen firades även Valstadagen i Vattentornsparken. Ett lyckat firande trots mörka moln och regn på himlen. Lola Svensson fick ta emot diplom som Årets Eldsjäl.
Nöjesnyheter På fredag den 6 juni firas både nationaldagen och Valstadagen vid Valsta vattentorn. Programmet pågår från klockan 12.00 till 16.00 och bjuder på musik, uppträdanden och aktiviteter för hela familjen.
Nöjesnyheter Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.
Nöjesnyheter Den 5 juni är det dags för säsongens första Steninge Motorträff vid Stenladan i Steninge. Det blir fjärde året i rad som motorentusiaster från hela regionen samlas för att visa upp sina fordon och träffa likasinnade.
Kulturnyheter På torsdagen hölls en vernissage på Rosersbergsvägen 7 där konst, hantverk och kvinnors hälsa stod i centrum. Bakom utställningen stod konstnärerna Julia Hoffner, Ing-Marie Hoffner och Linda Larsson.
Nöjesnyheter Minigolfbanan vid strandpromenaden i Sigtuna har öppnat för säsongen. Under helgen lockade det soliga vädret många besökare till premiären.
Kulturnyheter Den 6 juni invigs en ny utställning på Sigtuna museum med titeln "Sverige kanske började i Sigtuna?". Genom konstverk och texter undersöks frågor om identitet, tillhörighet och kulturarv – både ur ett historiskt och samtida perspektiv.
Kulturnyheter Sigtuna museums chef Ted Hesselbom är åter aktuell som författare. Tillsammans med arkeologen Anna Lihammer har han skrivit Ragnarök – en bok som skildrar den dramatiska övergången från vikingatid till medeltid.
Nöjesnyheter Lördagen den 7 juni arrangeras brännbollsturneringen Brännplattan Open 2025 på gräsytorna framför Vikingahallen i Märsta. Turneringen genomförs av Skånela IF i samarbete med O’Learys och Festspecialisten.
Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.