Foto: Genrebild

Snöskyfflare lurar äldre

En ny metod för att lura äldre har anmälts till Stockholmspolisen idag, gärningsmännen erbjuder sig att skotta snö och på så vis lura äldre på pengar: - De här personerna kommer på nya metoder hela tiden, de är ute efter att luras och snön är nu den nya metoden, säger Albin Näverberg på Stockhomspolisen till SVT Stockholm.

Vid tre tillfällen under dagen har personer i Stockholms län anmält till polisen att de varit i kontakt med personer som erbjuder snöskottning eller i ett fall montering av snöskydd. Samtliga anmälare är äldre.
– Händelserna sätts i samband med brott eller försök till brott. Anhöriga kan meddela sina äldre och kanske även hjälpa till med snöskottningen, skriver Polisen på sin hemsida.

Det är oklart om något fall finns i Sigtuna kommun men i Södertälje lurades en kvinna då en person erbjöd att montera snöskydd, kvinnan betalade handpenning men ingen dök upp för att göra färdigt jobbet.
– Folk måste börja hjälpa varandra, besök era anhöriga, då blir de mindre sårbara, säger Albin Näverberg vid Polisen i Stockholm enligt SVT Stockholm.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.