Foto: Insändarbild

Snörika jular i farozonen i kommunen

Traditionen med en vit jul kan vara hotad i Sigtuna kommun, där chanserna för snö under julen minskar år för år. Enligt prognoser från SMHI riskerar kommunen att förlora upp till två av tre snödagar fram till seklets slut, om inte utsläppen minskar.

Newsworthy har analyserat siffror från SMHI om antalet snödagar i landet. Inför årets julfirande är förväntningarna på snö ganska låga. Även om kyligare luft väntas in i veckan, antyder spelbolagens odds att en vit jul är mer sannolik i norra delen av landet. Snösäkra platser som Sundsvall och Östersund har höga chanser att fira jul med ett vitt täcke, medan södra delarna står inför en osäkrare snöprognos.

Historiskt sett har snötäcke varit vanligare norr om Mälardalen, med fjolåret som ett snötäckt undantag. Sigtuna har har upplevt varierande snöförhållanden. Under det senaste decenniet har det bara varit snötäckt på julafton i ett fåtal år.

För att garantera en vit jul krävs ofta resor norrut, en trend som kan förvärras med klimatförändringen. Framtida vintrar i kommunen kan präglas av färre snödagar – från cirka 52 per vinter till en beräknad minskning mellan sex och 19 dagar per vinter i slutet av seklet, beroende på utsläppsutvecklingen.

Även om modeller och prognoser är osäkra, tyder de på att den södra delen av landet står inför större snöförluster. Sådana förändringar kan innebära dramatiska minskningar av snö på julafton och under hela julhelgen för Sigtunas del.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening