Det senaste snökaoset har satt djupa spår i Sveriges transportsystem och fått resenärer att vända sig mot alternativa transportmedel, framför allt inrikesflyget.
Enligt färska siffror från resebyrån Ticket har intresset för inrikesflyg skjutit i höjden med hela 143 procent jämfört med den tidigare veckans bottennotering.
Det snabba skiftet i resenärers val antyder att det påverkade tåg- och vägnätet har drivit dem mot att leta efter pålitliga alternativ. Efter flera dagars kämpande med snökaoset har resenärer över hela landet mött allvarliga störningar inom tågtrafiken och brottats med vägar som blivit nästintill oframkomliga.
Med fokus på inställda tåg och svåra vägförhållanden har svenska medborgare snabbt riktat blicken mot inrikesflyget som en potentiell lösning för att undvika de utmaningar som det rådande vädret orsakat.
”Det instabila vädret har genererat en betydande ökning i efterfrågan på inrikesflyg, vilket tydligt visar att resenärer söker pålitliga och flexibla transportalternativ för att undvika oväntade trafikproblem,” säger Vincent Goodbrand, PR- och Kommunikationsansvarig på Ticket.
Blåljus En personbil och en lastbil kolliderade på måndagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.