Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Snitthyrorna upp med 2000 kronor

Snitthyrorna på andrahandsmarknaden i kommunen har på ett år gått upp med 2000 kronor enligt Blocket Bostad.

Blocket Bostad sammanställer årligen priserna på andrahandsmarknaden i landet utifrån objekten som annonseras ut. Vid den senaste undersökningen som märsta.nu rapporterade om i maj 2016 låg Sigtuna på plats 13 i länet med en snitthyra på 7685 kronor/månad, oavsett storlek på lägenheten. Vid den senaste kollen är snitthyran 9561 kronor/månaden.

Utbudet fortsätter att vara stort i kommunen och totalt annonserades 533 bostäder ut förra året, att jämföra med endast 177 objekt under hela 2015. En etta hade snittpriset 5300 kr/månad, en tvåa drygt 9000 kr/månad och en trea 9300 kr/månad. Noterbart var att fyrorna var billigare än femmorna, en fyra snittade 12900 kronor och en femma 11 200 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.

Satsning på snabbare klottersanering

Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.

Tullverket sätter in sedelhund på Arlanda

Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.

Utvisningen av Ayla

Aylas utvisning kan stoppas

Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.

EXTRA

Skepptuna kan få militäranläggning

Nyheter Det tidigare EXPO-området i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.