Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Snatterierna i kommunens butiker ökade kraftigt

Snatterierna i kommunens butiker är just nu på den högsta nivån sedan 2006 och det tredje kvartalet anmäldes 129 snatterier runt om i butikerna.

Under det tredje kvartalet 2023 rapporterades en oroande ökning av butiksstölder och snatterier i Sigtuna kommun enligt nyligen publicerad statistik från Brottsförebyggande Rådet (Brå) som Newsworthy har sammanställt. Antalet anmälda fall av butiksstölder och snatterier nådde en rekordnivå, med 129 rapporterade brott under kvartalet, vilket är den högsta noteringen sedan 2006.

Det är ovanligt att se en så kraftig ökning inom detta område under så kort tid. Sett över de senaste tolv månaderna har det skett en dramatisk ökning på hela 215 procent jämfört med samma period föregående år. Genomsnittet för antalet anmälningar av butiksstölder och snatterier per kvartal i Sigtuna kommun sedan 2006 har varit 58 fall.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.