Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Snatterierna i kommunens butiker ökade kraftigt

Snatterierna i kommunens butiker är just nu på den högsta nivån sedan 2006 och det tredje kvartalet anmäldes 129 snatterier runt om i butikerna.

Under det tredje kvartalet 2023 rapporterades en oroande ökning av butiksstölder och snatterier i Sigtuna kommun enligt nyligen publicerad statistik från Brottsförebyggande Rådet (Brå) som Newsworthy har sammanställt. Antalet anmälda fall av butiksstölder och snatterier nådde en rekordnivå, med 129 rapporterade brott under kvartalet, vilket är den högsta noteringen sedan 2006.

Det är ovanligt att se en så kraftig ökning inom detta område under så kort tid. Sett över de senaste tolv månaderna har det skett en dramatisk ökning på hela 215 procent jämfört med samma period föregående år. Genomsnittet för antalet anmälningar av butiksstölder och snatterier per kvartal i Sigtuna kommun sedan 2006 har varit 58 fall.

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.