Snatterierna i kommunens butiker är just nu på den högsta nivån sedan 2006 och det tredje kvartalet anmäldes 129 snatterier runt om i butikerna.
Under det tredje kvartalet 2023 rapporterades en oroande ökning av butiksstölder och snatterier i Sigtuna kommun enligt nyligen publicerad statistik från Brottsförebyggande Rådet (Brå) som Newsworthy har sammanställt. Antalet anmälda fall av butiksstölder och snatterier nådde en rekordnivå, med 129 rapporterade brott under kvartalet, vilket är den högsta noteringen sedan 2006.
Det är ovanligt att se en så kraftig ökning inom detta område under så kort tid. Sett över de senaste tolv månaderna har det skett en dramatisk ökning på hela 215 procent jämfört med samma period föregående år. Genomsnittet för antalet anmälningar av butiksstölder och snatterier per kvartal i Sigtuna kommun sedan 2006 har varit 58 fall.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har lämnat in både en fråga till kommunfullmäktige och ett initiativärende till utbildningsnämnden om möjligheten att använda statliga bidrag för att införa eller utveckla tvålärarsystem i grundskolan.
Nyheter Antalet vuxna i Sigtuna kommun med skulder hos Kronofogden har ökat under de senaste åren. Vid årsskiftet 2025/2026 hade 2 519 personer skulder, jämfört med 2 000 under pandemiåret 2020.
Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.
Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.
Blåljus Polisen spärrade av ett område i Sätuna med anledning av ett misstänkt farligt föremål. En förundersökning om förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse har inletts.
Politik En invånare i Sigtuna kommun har lämnat ett medborgarförslag om att skapa en ny park i området kring den gamla gården Ragvaldsbo, mellan Ragvaldbovägen, Ragvaldsbogårdsväg och Fornborgsvägen.
Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).
Politik Kristdemokraterna i Sigtuna har presenterat sin valsedel inför det kommande valet. Partiet uppger att valsedeln nu är fastställd och har i samband med detta skickat in pressmaterial till lokala medier.
Blåljus En man som rest med ett inomeuropeiskt flyg störde personalen vid ankomsten till Arlanda på fredagsmorgonen. Polisen ryckte ut och tog hand om resenären.
Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.
Notiser Pendeltågstrafiken på linje 41 påverkas av förseningar på grund av ett signalfel vid Märsta. Felet gör att tåg kan bli försenade, ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel.