Kommunerna Sollentuna och Upplands-Väsby är överens med Trafikverket om hur E4:an ska breddas mellan Häggvik-Arlanda, men Sigtuna kommun vill bland annat se bullerdämpande åtgärder förbi Rosersberg.
Kommunstyrelsen hanterade tidigare i veckan en avsiktförklaring gällande en breddning av E4:an till tre filer hela vägen från Glädjen till Arlanda. Väsby och Sollentuna ska redan ha ställts sig bakom avsiktsförklaringen som även innebär fyra filer mellan Häggvik och Glädjen. Enligt avsiktsförklaringen ska breddningen vara klar till 2025.
Men Kommunstyrelsen i Sigtuna kommun har valt att återremittera ärendet till Trafikverket för vidare beredning. Enligt handlingarna från Kommunstyrelsen vill man att ”ansvariga” definieras och vad det innebär för genomförandet samt att man säkerställer att bullerdämpande åtgärder inkluderas förbi Rosersberg.
Politik Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt och lokalpolitiker i Sigtuna, har lämnat sitt domaruppdrag efter granskning av hans kopplingar till kriminella mc-gäng.
Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.
Notiser I samband med att Karl-Heinz drog in över kommunen så föll ett träd över ett bostadshus i Sigtuna och på väg 896 vid Måby föll träd över vägen.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.
Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.
Notiser Fredagen den 1 augusti arrangerar Sigtuna kommun drop-in-vigslar med HBTQI+-tema i det lilla rådhuset vid Stora torget. Vigslarna hålls mellan klockan 12.00 och 15.30, med sista vigselstart klockan 15.00.
Blåljus En mindre gräsbrand bröt ut i Märstarondell längs Västra Bangatan under söndagsmorgonen. Larmet kom in strax före klockan 08.30 på söndagsmorgonen.
Blåljus En bilist stoppades av polis tidigt på torsdagsmorgonen efter att ha färdats vingligt vid trafikplats Måby. Händelsen inträffade strax efter klockan 05.30.