Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Snart klart med breddning av E4:an

Kommunerna Sollentuna och Upplands-Väsby är överens med Trafikverket om hur E4:an ska breddas mellan Häggvik-Arlanda, men Sigtuna kommun vill bland annat se bullerdämpande åtgärder förbi Rosersberg.

Kommunstyrelsen hanterade tidigare i veckan en avsiktförklaring gällande en breddning av E4:an till tre filer hela vägen från Glädjen till Arlanda. Väsby och Sollentuna ska redan ha ställts sig bakom avsiktsförklaringen som även innebär fyra filer mellan Häggvik och Glädjen. Enligt avsiktsförklaringen ska breddningen vara klar till 2025.

Men Kommunstyrelsen i Sigtuna kommun har valt att återremittera ärendet till Trafikverket för vidare beredning. Enligt handlingarna från Kommunstyrelsen vill man att ”ansvariga” definieras och vad det innebär för genomförandet samt att man säkerställer att bullerdämpande åtgärder inkluderas förbi Rosersberg.

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.