Foto: Pressbild/Cambio Vaccin

Snart har var femte vaccinerats

Vaccineringstakten ökar nu snabbt i kommunen och snart har var femte kommuninvånare över 18 fått minst en dos.

Efter vecka 15 har 17,3 procent av kommuninvånare över 18 fått minst en dos, 5,5 procent har fått två doser enligt siffror från Svenska vaccinationsregistret som Newsworthy sammanställt. 6480 personer i kommunen har fått en dos. Norrtälje har fortsatt högst vaccinationstakt med 28 procent. Lägsta takten finns i Sundbyberg med 13 procent, Sigtuna hör fortsatt till kommunerna som har låg andel vaccinerade.

Vaccineringen sker enligt den prioriteringsgrupp som Region Stockholm fastställt och som måste följas. Just nu vaccineras 65+ och man räknar med att erbjuda alla över 18 år vaccin från i mitten av maj. Med den vaccineringstakt som nu pågår i regionen kommer cirka 2 av 3 stockholmare vara vaccinerade till i augusti.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening