Foto: Marie Ullnert/Sahlgrenska

Smittspridningen ökar i länet

Covid-19 ökar i länet och under vecka 39 noterades 923 nya fall.

923 nya fall av covid-19 har rapporterats in i länet för vecka 39. Det är en ökning med nästan 400 fall jämfört med veckan innan rapporterar SVT Stockholm. De lokala siffrorna redovisas först på torsdag men Hälso- och sjukvårdsdirektören Björn Eriksson slår redan nu fast att siffrorna behöver tryckas tillbaka till varje pris:
– Vi är allvarligt bekymrade kring den ökade smittspridningen i region Stockholm just nu. Siffrorna tyder på att smittspridningen har ökat och det tyder i sin tur på att allt för många har slutat följa Folkhälsomyndighetens rekommendationer, säger Björn Eriksson, hälso- och sjukvårdsdirektör i Region Stockholm, till SVT Stockholm

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.