Smittskyddsläkare i Region Stockholm Maria Rotzén ÖstlundFoto: Region Stockholm/Anna Molander
Smittskyddsläkaren: Vaccinerade och ovaccinerade ska följa rekommendationer
Smittskyddsläkaren Maria Rotzen Östlund uppmanar både ovaccinerade och vaccinerade att hålla rekommendationer för att minska smittspridning i länet.
Nästan 2200 nya fall av covid-19 rapporterades in mellan 10-16 augusti bland länsborna. 62 personer uppges vårdas på sjukhus men ingen person har avlidit med covid-19 senaste veckan. Region Stockholm konstaterar att ökningen av antalet fall mellan vecka 31 och 32 är knappt 20 procent. – Nu börjar skolor och utbildningar samtidigt som många är tillbaka från semestrarna. Vi vet att drygt 40 procent av länets invånare ännu inte tagit båda sina doser vaccin. Det gör att vi alla måste fortsätta följa rekommendationerna oavsett om vi är vaccinerade eller inte för att minska risken för fortsatt smittspridning, säger Maria Rotzén Östlund, smittskyddsläkare i Region Stockholm.
De två viktigaste rekommendationerna är att stanna hemma vid symtom och att provta sig samt att hålla två meters avstånd. Åtta personer ska vara i behov av intensivvård i Region Stockholm, 44 vårdas på akutsjukhus och 10 i geriatrisk vård. Totalt under pandemin har 263 000 stockholmare bekräftats smittade med covid-19. Förra veckan i kommunen var det knappt 20 kommuninvånare med covid och under pandemin har 111 kommuninvånare mist livet.
Nyheter Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Nyheter Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Nyheter Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Nyheter Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.
Nyheter Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.