Smittskyddsläkare i Region Stockholm Maria Rotzén ÖstlundFoto: Region Stockholm/Anna Molander
Smittskyddsläkaren: Vaccinerade och ovaccinerade ska följa rekommendationer
Smittskyddsläkaren Maria Rotzen Östlund uppmanar både ovaccinerade och vaccinerade att hålla rekommendationer för att minska smittspridning i länet.
Nästan 2200 nya fall av covid-19 rapporterades in mellan 10-16 augusti bland länsborna. 62 personer uppges vårdas på sjukhus men ingen person har avlidit med covid-19 senaste veckan. Region Stockholm konstaterar att ökningen av antalet fall mellan vecka 31 och 32 är knappt 20 procent. – Nu börjar skolor och utbildningar samtidigt som många är tillbaka från semestrarna. Vi vet att drygt 40 procent av länets invånare ännu inte tagit båda sina doser vaccin. Det gör att vi alla måste fortsätta följa rekommendationerna oavsett om vi är vaccinerade eller inte för att minska risken för fortsatt smittspridning, säger Maria Rotzén Östlund, smittskyddsläkare i Region Stockholm.
De två viktigaste rekommendationerna är att stanna hemma vid symtom och att provta sig samt att hålla två meters avstånd. Åtta personer ska vara i behov av intensivvård i Region Stockholm, 44 vårdas på akutsjukhus och 10 i geriatrisk vård. Totalt under pandemin har 263 000 stockholmare bekräftats smittade med covid-19. Förra veckan i kommunen var det knappt 20 kommuninvånare med covid och under pandemin har 111 kommuninvånare mist livet.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Tre projekt har nominerats i Sigtuna kommuns Arkitekturpris 2025. Vinnaren offentliggörs den 18 november och beslut fattas av kommunstyrelsen den 11 november.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna kommun har presenterat sin skuggbudget för 2026. Förslaget innehåller satsningar på skola, äldreomsorg samt kultur- och fritidsverksamhet. Partiet vill också öka fokus på miljöarbete, krisberedskap och långsiktiga investeringar i kommunens anläggningar.
Blåljus Vid 17.15-tiden på tisdagen larmades polisen till Märsta efter att en man i 25-årsåldern hotats av okända gärningsmän med ett vapenliknande föremål.
Nyheter I Aktuell Hållbarhets ranking över Årets miljökommun placerar sig Sigtuna i botten av kategorin Storstäder och storstadsnära kommuner, plats 42 av 46.
Nyheter Transportstyrelsen har slagit fast att A Flygbränslehantering AB (AFAB) inte får ställa egna krav på leverantörer som vill använda flygbränsleanläggningen på Arlanda.