SMHI utfärdade på fredagsförmiddagen ett meddelande om höga temperaturer i bland annat Sigtuna kommun.
Från och med idag fredag till början av nästa vecka kommer det att vara höga temperaturer med över 26 grader på dagarna. Det är minst tre dagar i rad med höga temperaturer varpå SMHI gått ut med ett meddelande. Detta för att det finns risk för ökad påfrestning på kroppen vilket kan ge problem för riskgrupper. Om temperaturer överstiger 30 grader tre dagar i följd så kommer en varning att utfärdas.
Just nu (kl. 10.00) visar prognosen för Sigtuna 29 grader för freda, 27 för lördag och 31 för söndag.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.