Foto: Jamshid Jamshidi

Cyklist orsakade olycka

En cyklist orsakade en trafikolycka på torsdagskvällen meddelar polisen. Först befarades att en bilist avvikt från platsen men så var inte fallet.

Strax före klockan 19 på torsdagskvällen inträffade en trafikolycka mellan bil och cykel. Först befarades att bilföraren smitit från platsen  men så var det inte:
– Föraren uppger att han eller hon inte kunde svenska, och åkte och hämtade en kompis som kunde tolka. Föraren ville göra rätt för sig, säger Mats Eriksson, presstalesperson på polisen till Upsala Nya tidning.

På fredagen meddelar polisen att cyklisten delgivits misstanke för brott då denne inte stannat för rött ljus.

Uppdaterad kl. 15.20

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.