Smashmallows släpper nytt
Lokala bandet Smashmallows släpper nytt: - Vi vill med albumet visa på mörkret inom oss, men även på det hopp som finns i världen, säger Henrik Naglitch.
Smashmallows består av bröderna Peter och Henrik Naglitch samt Robert Bodeäng. Samtliga från Sigtuna kommun. Det är ett melodisk neo-progband som inspireras av klassisk hårdrock och moderna keybordbaserade och låtorienterade band. Henrik är sångare och basist samt bidrar med keyboards, Peter spelar gitarr och Robert trummor. Under den rådande pandemin har de fått ställa om från publikspelningar till digitala plattformar. Bandet har haft tiotusentals streams från hela världen och har nu byggt upp följare som stadigt växer.
Det nya albumet finns på på bland annat spotify och är ett klassiskt temaalbum med en sammanhängande berättelse som tar en genom en persons liv. Toppar, dalar, depression, miljöförstöringar, krigshot och kapitalism behandlas.
– Vi vill med albumet visa på mörkret inom oss, men även på det hopp som finns i världen, säger Henrik Naglitch.












































