Louise Jannering med pilot Anna SvärdströmFoto: Karl Nilsson

SMACK-cyklist tog brons i Paralympics

Louise Jannering som tävlar för SMACK och representerar Sverige i Paralympics tog brons tidigare i veckan.

märsta.nu rapporterade i augusti om att Louise Jannering från Uppsala men som tävlar för SMACK skulle representera Sverige i Paralympics. Louise var optimistisk inför medaljchans och sa att chansen finns. Nu har drömmen blivit verklighet. Louise knep brons i Landsväg Tempo. Det var Sveriges andra medalj i cykel i Paralympics någonsin, dock var hon bara ett par timmar efter Anna Beck som samma dag knep Sveriges första medalj.
– Det är en jättestor historisk dag, sa Michael Lindgren, Förbundskapten Paracykel, Svenska Cykelförbundet.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening