Nathalie Eklund efter guldet i tempoFoto: Tomas Larsson/SCF

SMACK-cyklist dominerade på SM

Nathalie Eklund från SMACK vann SM i tempo den gångna helgen.

Nathalie Eklund ville inte ens tävla tills för någon vecka sedan, sen begav hon sig till Portugal med ett spanskt team och vann etapplopp där. Det följdes upp med SM-guld i tempo i Björklinge.
– Ja, jag hade haft så mycket problem under våren; med sjukdomar i flera omgångar, småskavanker och så när jag har varit på väg mot något skapligt har materialet strulat. Jag har liksom aldrig fått till det och innan etapploppet i Portugal så grät jag i telefonen och sa att jag inte ville åka ner och köra. Mina lagkamrater övertalade mig. De sa att jag behövdes för laget – och det är jag ju glad för i dag, säger Nathalie Eklund i ett pressmeddelande.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.