Pimpelfiske-SM avgörs i SteningevikenFoto: Anssi Lehtäva/Sportfiskarna.
SM i pimpelfiske till Steninge
Steningeviken kommer att vara värd för SM i pimpelfiske 10-11 februari och totalt väntas över 1200 deltagare till tävlingen.
Över 1200 deltagare kommer att tävla om titeln SM i pimpelfiske 10-11 februari i Steningeviken. Tävlingen pågår under fyra timmar och det gäller att fånga så mycket abborre som möjligt. Som i övriga sporter så är det även olika klasser på tävlingen, bland annat juniorer, damklasser, veteranklasser och olika herrklassen. Totalt kommer det vara tio klasser och i varje klass utses en svensk mästare.
På söndagen blir det sedan klubblags-SM och då representerar man den klubb man tillhör, lagen består av tre deltagare, max tre per lag. Även här finns klassindelningar. Inte sedan tidigt 90-tal har det anmälts så många deltagare som till i år. Det är ett bevis på att det är en populär fritidssyssla enligt Erik Tikkanen, tävlingsledare och medieansvarig för SM.
Arrangemanget står Sveriges sportfiske- och fiskevårdsförbund. Kvalet sker tidigare i de 26 olika distrikten som finns ute i landet. Stockholmsklubbarna Enskede SK och Stäkets SF är med och arrangerar tillsammans med förbundet.
skidor Gustaf Berglund från Sigtuna, 27 år, gjorde sin OS-premiär på herrarnas 10 km + 10 km Skiathlon i längdskidåkning. Han slutade på 39:e plats, 3.17 efter segraren.
Handboll Skånela vann bortamatchen mot Aranäs med 30–25 i herrallsvenskan. Efter en jämn inledning tog gästerna kommandot och hade en trygg ledning redan i paus.
Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.
Basket Basketspelaren Melwin Pantzar är uttagen till herrlandslagets trupp inför det kommande VM-kvalfönstret i slutet av februari och början av mars. Landslaget ställs då mot Estland i ett viktigt dubbelmöte.
Handboll Skånela IF:s damer lämnade lördagens bortamatch mot HF Karlskrona utan poäng trots en stark vändning i andra halvlek. Matchen i damallsvenskan slutade 33–31 till hemmalaget.
Handboll Skånela IF kliver in i steg 3 av USM med stärkt självförtroende efter flera segrar under vintern. I helgen väntar tre matcher på två dagar, där laget hoppas ta nästa steg i turneringen.
Sport Inför de olympiska vinterspelen i Milano och Cortina d’Ampezzo har Newsworthy kartlagt svenska OS-deltagare genom tiderna. Genomgången visar att flera vinterolympier har koppling till Sigtuna kommun.
Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.
Sport Trots flera år av ökande aktivitet har ungdomsidrotten i Sigtuna kommun ännu inte nått samma nivåer som före pandemin. Nya siffror visar att utvecklingen går långsamt uppåt, men att kommunen fortfarande ligger efter riksgenomsnittet.
Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.
Handboll Skånela IF och Simon Lindberg är överens om ett nytt avtal. Kontraktet sträcker sig över tre år och innebär att Lindberg fortsätter i klubben på längre sikt.