Pimpelfiske-SM avgörs i SteningevikenFoto: Anssi Lehtäva/Sportfiskarna.
SM i pimpelfiske till Steninge
Steningeviken kommer att vara värd för SM i pimpelfiske 10-11 februari och totalt väntas över 1200 deltagare till tävlingen.
Över 1200 deltagare kommer att tävla om titeln SM i pimpelfiske 10-11 februari i Steningeviken. Tävlingen pågår under fyra timmar och det gäller att fånga så mycket abborre som möjligt. Som i övriga sporter så är det även olika klasser på tävlingen, bland annat juniorer, damklasser, veteranklasser och olika herrklassen. Totalt kommer det vara tio klasser och i varje klass utses en svensk mästare.
På söndagen blir det sedan klubblags-SM och då representerar man den klubb man tillhör, lagen består av tre deltagare, max tre per lag. Även här finns klassindelningar. Inte sedan tidigt 90-tal har det anmälts så många deltagare som till i år. Det är ett bevis på att det är en populär fritidssyssla enligt Erik Tikkanen, tävlingsledare och medieansvarig för SM.
Arrangemanget står Sveriges sportfiske- och fiskevårdsförbund. Kvalet sker tidigare i de 26 olika distrikten som finns ute i landet. Stockholmsklubbarna Enskede SK och Stäkets SF är med och arrangerar tillsammans med förbundet.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.