Foto: Daniel Iskandar/Genrebild

Slut på distansundervisningen-Närundervisning när skolorna startar

Skolorna startar nästa vecka och huvudprincipen är att all undervisning ska ske på plats i grundskola och gymnasieskola.

Det gångna läsåret var hårt drabbat av pandemin och grundskolor i kommunen införde distansundervisning för även barn i yngre åldrar, högstadier var på distans under flera veckors tid i slutet av 2020 och början av 2021. Större delen av Arlandagymnasiets undervisning skedde helt på distans nästan hela läsåret.

Men nu är beskedet från FHM att all undervisning för grundskola och gymnasieskola ska ske fysiskt eftersom närundervisning är den bästa undervisningsmetoden för de flesta barn och unga. Samtidigt ska skolor bidra till minskad smittspridning. Barnen blir inte allvarligt sjuka men kan vara smittsamma. Det handlar bland annat om god handhygien, undvika större samlingar i aula eller trånga lokaler, förlägga undervisning utomhus, arbeta i mindre grupper samt att påminna föräldrar, personal och elever om att följa FHM:s råd för att minska smittspridning. Man ska också stanna hemma vid symtom på covid-19.

Mord i Sigtunafjärden

51-årig man åtalas för mordet

Nyheter Åklagare har i dag väckt åtal mot en 51-årig man för mord på en kvinna som hittades död i en vak i Sigtunafjärden i januari 2015 i Sigtuna.