Moderaternas Marcus Brioxskiöld delar ut valsedlar utanför S:t Pers skolan vid valet 2022

Slopar utdelning av valsedlar på Valdagen

Flera av kommunfullmäktiges partier har enats om att inte dela ut valsedlar utanför vallokalerna i samband med söndagens EU-val.

Undertecknade politiska partier i Sigtuna kommun har enats om att vid kommande EU-val inte dela ut valsedlar utanför vallokalerna söndagen den 9 juni. Inne i vallokalen kommer valsedlar att finnas bakom en skärm där varje väljare ensam och helt utan insyn fritt kan välja valsedel. På detta sätt kan valhemligheten bevaras och de opolitiska valfunktionärer som valnämnden förordnat säkerställer att partierna exponeras på ett helt likvärdigt sätt.

Initiativet har fått stöd av samtliga gruppledare: Mattias Askerson (M), Marie Axelsson (S), Rune Öhlund (SD), Niklas Andersson (V), Bengt Hellström (KD) och Karolina Windefalk (MP).

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.