Servering i Märsta Centrum.Foto: Magasinet

Slopar avgifter för tillsyn

Kommunen slopar avgifterna för tillsyn av exempelvis krogar som serverar alkohol: - Kommunen är ålagd att godkänna och hantera serveringstillstånd samt utföra kontroller enligt alkohollagen och den tillfälliga pandemilagen. Det är inget vi kan ändra på trots en omvälvande pandemi, men vi kan slopa avgifterna för att underlätta tillvaron för näringsidkarna, säger Mats Weibull (M) ordförande i Bygg- och miljönämnden.

Kommunen kommer i år inte att ta ut tillsynsavgifter från verksamheter som har tillstånd att servera alkohol, det är ett hundratal företag som berörs. Ansökningsavgifterna för servering 2021 kommer också att tas bort, vilket gäller retroaktivt. Avgifter som betalats in kommer att återbetalas skriver Sigtuna kommun.
– Eftersom restriktionerna kommer fortsätta gälla på sätt som drabbar vårt lokala näringsliv ser vi över alla möjliga och lagliga sätt att stötta företagarna. Med beslut som att slopa avgifter för såväl markupplåtelse som serveringstillstånd hoppas vi kunna bidra till att företagarna snart får fart på sina verksamheter igen. Det är viktigt för hela kommunen, säger Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Nyheter Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

Sigtunaliberalerna positiva till ny partiledare

Nyheter Simona Mohamsson föreslås som ny partiledare för Liberalerna efter Johan Pehrsson. Ett besked som Liberalerna i Sigtuna kommun ser positivt på: - Simona står för en tydlig liberal riktning och har modet att ta de viktiga debatterna, uppger gruppledare Pernilla Bergqvist.

EXTRA

Upphandling av simhallar stoppas

Nyheter Sigtuna kommun avbryter upphandlingen om extern drift av kommunens simanläggningar. Beslutet fattades av kultur- och fritidsnämnden den 22 maj med motiveringen att konkurrensen i upphandlingen varit begränsad och att det inkomna anbudet inte uppfyllde kraven på kostnadseffektivitet.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Nyheter 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Nyheter Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Nyheter Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Fler vårdbesök och kortare väntetider i Stockholmsvården under 2024

Nyheter Region Stockholm rapporterar en ökning av vårdinsatserna under 2024. Enligt årsredovisningen som antogs av regionstyrelsen på tisdagen genomfördes totalt 649 000 fler vårdbesök jämfört med året innan – både i offentlig och privat regi. – Stockholmarna får mer vård än tidigare och väntetiderna har minskat. Det är ett styrkebesked, säger finansregionrådet Aida Hadžialić (S).

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening