Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Slog ex-flickvän med skohorn inför barnen

En man från Märsta döms för grov misshandel och grovt barnfridsbrott sedan han misshandlat sin före detta flickvän inför parets gemensamma barn.

I höstas kallades polis till en lägenhet i Märsta med anledning av en misshandel. En man misshandlade sin före detta flickvän med ett skohorn, han knuffade henne ner för trappan och sparkade och slog på henne samtidigt som hon var liggande på golvet. Mannen döms nu för grov misshandel och grovt barnfridsbrott till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.

Mannen genomgick en rättspsykiatrisk undersökning som visar att han vid tiden för gärningarna led av en allvarlig psykisk störning. Det samlade straffvärdet motsvarar fängelse i två år men på grund av den psykiska störningen så kan han inte dömas till fängelse, dock finns det risk för återfall i brottslighet varpå det krävs särskild utskrivning efter att han genomgått sin behandling.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.