SL ökar kapaciteten på måndag

Från och med måndag ska SL öka kapaciteten på busstrafiken igen.

SL drog ned på busstrafiken för en vecka sedan men efter Folkhälsomyndighetens senaste riktlinjer om att undvika trängsel så kommer busstrafiken att ökas upp igen. Det kanske inte blir ordinarie trafik igen men kapaciteten ska öka rapporterar SVT Stockholm. Pendeltågstrafiken har gått enligt ordinarie vintertidtabell under hela coronakrisen.

märsta.nu har rapporterat om trängsel lokalt på bussarna när SL drog in sina turer i kommunen.
– Nu när Folkhälsomyndighetens direktiv kommit om att vi ska köra så mycket det går är det också det budskap vi ger till våra trafikutövare. Vi tror och hoppas att det här kommer att vara på plats på måndag, men jag kan inte lova att det kommer att finnas full trafik i alla kanaler, säger Helene Jakobsson, presstalesperson på SL, till SVT Stockholm.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.