Från och med 2024 är förslaget att SL-kortet ska kosta 999 kronor i månaden, detta för att täcka ett budgetunderskott.
Dagens Nyheter rapporterar att SL-kortet från och med i januari i år väntas kosta 999 kronor, en höjning från dagens 970 kronor. Detta i en tid då pendeltåget inte gått enligt tidtabell sedan senhösten förra året. En orsak till budgetunderskottet är att många resenärer försvann under pandemin och inte hittat tillbaka. Resandet var i maj ungefär på 80 procent av nivåerna som maj 2019, alltså före pandemin. Dessutom ska trafikförvaltningen spara in på minskad service på stationsentréer och biljettkontor samt effektiviseringar i samband med nya upphandlingar.
Den politiska ledningen bestående av S, C och MP har inte tagit ställning till höjningen i nuläget utan blir en del av budgetförhandlingarna höst. – Men det förvaltningens underlag tydligt visar är det vi varnat för flera gånger under våren, att det ekonomiska läget är extremt tufft och att staten nu måste kliva in och stötta regionerna, säger Anton Fendert (MP), trafikregionråd, enligt DN
I riskzonen finns även att busslinjer måste slopas och minskad turtäthet.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.
Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.