Foto: Pressbild/SL

SL inför enhetstaxa och höjer priset

Alliansen och Miljöpartiet är överens i landstinget om att införa enhetstaxa samt en höjning av SL-kortet med 40 kronor.

Efter att förhandlingar mellan Socialdemokraterna och Alliansen strandat förra veckan har nu Miljöpartiet enats med det största blocket om förutsättningarna i kollektivtrafiken. Det innebär att enhetstaxa införs samt att priset på SL-kortet höjs med 40 kronor. Båda ändringarna gäller från 1:a januari 2017.

Priset för en enkelbiljett blir 30 kronor fullt pris och 20 kronor reducerat pris.
– Med den här överenskommelsen säkerställer vi en stabil grund för ett nytt enklare och bättre biljettssystem samtidigt som vi får en ekonomisk grund för våra framtidssatsningar. Vi har haft de bästa av samtal och försökt se bortom gamla konflikter och söka det som förenar, säger trafiklandstingsrådet Kristoffer Tamsons (M) till Dagens Nyheter.

Enligt Dagens Nyheter innebär överenskommelsen också att tvärbanan förlängs till Kista med byggstart 2017 och Spårväg City förlängs till T-centralen. Höjningen av SL-kortet ger 250 miljoner kronor till landstingskassan. Socialdemokraterna välkomnar överenskommelsen över blockgränsen.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.