I samband med vintertidtabellen märkte resenärer i kommunen att bussarna inte länge synkade vid Märsta station: - På morgonen synkar 570 och 580 med pendeltåg till Stockholm medan 583 till Arlanda är anpassad till tåg som kommer från Stockholm, säger Christian Hoffman, presskommunikatör vid SL.
Efter att vintertidtabellen infördes blev i praktiken flera resor en kvart längre, att ta sig från Valsta till Arlanda kunde ta 44 minuter och från Sigtuna över 50 minuter. För de som åker från Arenberga och vidare mot Arlandastad är det samma sak. Anledningen enligt SL är att pendeltågens tidtabell ser annorlunda än än tidigare och att därför har även busstidtabellerna ändrats. – Tyvärr kan det bli så att vissa resenärers resmönster drabbas av förändringarna. Vi strävar efter att göra det så bra som möjligt för så många som möjligt. I det här fallet de många resenärer som pendlar till och från Märsta, som med det nya trafikupplägget kan ta snabbpendeltåget till Stockholm, säger Christian Hoffman vid SL:s pressavdelning.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.